Kompresinės kojinės gali būti nešiojamos net jeigu nesergate kraujagyslių ligomis

2021-09-01

Kompresinė terapija – senai naudojama ir nuolat tobulėjanti gydymo ir profilaktikos priemonė. Viena iš kompresinės terapijos būdų – tai Kompresinės kojinės, jų dėvėjimas.

 

Šiais laikais moterys ir vyrai gali rinktis, kokios kompresinės kojinės jiems labiausiai patinka ir dera prie jų garderobo, nes pasirinkimas yra išties dedelis, belieka pasirinkti, kokiu tikslu nešiosite kompresines kojines – kraujagyslių ligų profilaktikai ar gydymui.

 

Daug kas paklaustų – o kam reikalingos kompresinės kojinės, kai parduotuvėje galima įsigyti pigesnių, paprastesnių.

 

Mūsų, žmonių, kraujotakos sistema yra sudaryta iš keletos rūšių kraujagyslių – arterijų, venų, kapiliarų. Arterijomis kraujas, prisotintas deguonies, keliauja iš širdies į visus kūno organus ir audinius, juos aprūpindamas maistingomis medžiagomis. Tada, venomis, su medžiagų apykaitos produktais, kraujas, nugalėdamas gravitaciją, t.y tekėdamas ne iš viršaus į apačią, o iš apačios į viršų, gryžta atgal į širdį. Kad kraujas pagal gravitaciją neužsibūtų venose, jos turi vožtuvus, neleidžiančius kraujui sugrįžti atgal.

 

Nuolatinis stovėjimas ar sėdėjimas, nėštumas sutrikdo kraujotaką, suprastėja venų vožtuvų veiksmingumas bei funkcionalumas, pakinta pačių venų sienelė. Atsiradusi kraujo stazė (stovėjimas) kraujagyslėse sukelia sunkumą, skausmą, tinimą kojose. Tas pojūtis labiausiai išryškėja vakare, ypač po ilgesnio sėdėjimo ar stovėjimo, ilgose kelionėse.

 

Ir mūsų civilizacijoje to išvengti neįmanoma – yra darbų, kurie reikalauja ilgesnio stovėjimo ar sėdėjimo (banke, parduotuvėje ir pan.), taip pat žmonės daug keliauja lėktuvuose, autobusuose.

 

Kompresinės kojinės gali padėti tokiais atvejais išvengti venų ligų, o, jau atsiradus pakitusioms kraujagyslėms, sėkmingai jas gydyti ir pagerinti kraujotaką. Kompresinės kojinės veikia laipsniško apspaudimo principu, t.y spausdamos stipriau ties čiurna ir mažiau kylant į viršų. Jų dėka venų vožtuvai atsistato į anatominę padėtį, o sienelės išsilygina, todėl kraujas jose neužsistovi, mažėja tikimybė trombų susiformavimui, kurių atitrūkimas nuo sienelės ir nukeliavimas į smegenis ar širdį gali baigtis mirtimi arba neįgalumu (visi žinome insultą ir infarktą).

 

Bet kokias gi kojines pasirinkti? Visos kompresinės kojinės yra skirstomos pagal kompresijos klasę – į profilaktinę, 1-os, 2-os, 3-os kompresinės klasės ir parenkamos pagal tai, kokiu tkslu jos bus nešiojamos.

 

Venų ligų profilaktikai ar nedidelėms venų pakitimams gydyti yra nešiojamos 1-os klasės kompresinės klasės kojinės. Jos yra 18-21 mmHg kompresijos, skirtos esant kojų skausmui, sunkumui, tinimui, lengvai varikozei, nėštumo metu, keliaujant, sportuojant. Jas visada galima nešioti net jeigu nėra venų pakitimų, tiesiog siekiant išvengti venų ligų ar pagerinti kraujotaką. Jeigu darbe daug sėdite, stovite, dirbate prie kompiuterio, planuojate kelionę, ar bėgiojate rinkitės 1-os kompresinės klasės komprenes kojines trumpas, iki kelių, o moterys dar gali rinktis kojines iki kirkšnies arba pėdkelnes. Net einant į vakarėlį verta pagalvoti apie kompresines kojines, nes jos neleis kojoms sutinti ir koja ,,tilps“ į batelius. Profilaktinių kojinių spaudimas yra labai mažas, todėl, jeigu jau renkatės nešioti kompresines kojines, rinkitės būtent 1-os klasės.

 

2-os kompresinės klasės kompresinės kojinės yra 23-32 mmHg ir jau yra skirtos rimtesniam gydymui, sunkesnei varikozei, tinimams, po tromboflebito, esant I – II laipsnio lėtiniam venų nepakankamumui gydyti, po venų operacijų ar skleroterapijos procedūrų, po išgydytų venų opų.

 

3-ios kompresinės klasės kompresinės kojinės yra 34-46 mmHg ir skirtos rimtai varikozei su ryškiu tinimu gydyti, II-III laipsnio lėtiniam venų nepakankamumui, po rimtų opų išgydymo, potrauminiam ir potrombiniam tinimui gydyti. Jos naudojamos labai retais atvejais.

 

Jeigu 1-os kompresinės klasės kompresinės kojinės gali būti nešiojamos visų žmonių tiek profilaktikai, tiek turint nedidelio laipsnio venų varikozę, tai 2-os ir 3-ios klasės kompresinės kojinės naudojamos kai yra pažengusi venų varikozė, po operacijų ar procedūrų ir jas skiria gydytojas.

 

Žinoma visada reikia atsižvelgti ir į tai, ar neturite gilių kojų arterijų sklerozės, dekompensuoto širdies nepakankamumo, septinio flebito ar kitų mikroorganizmų sukeltų venų uždegimų. Tokiais atvejais kompresinės kojinės negalimos. Venų opoms gydyti yra naudojamos specialios, tam pritaikytos kompresinės kojinės.  Taip pat atkreipkite dėmesį ir prieš įsigydami kompresines kojines pasikonsultuokite su savo gydytoju jeigu sergate cukriniu diabetu ir turite galūnių nervinių pokyčių, sergte reumatiniu artritu, esate praradę galūnių jautrumą. Visgi, jeigu gydytojas jums patarė nešioti kompresines kojines, stebėkite savo ir kojų būklę, kad nenuspaustų ir neatsirastų žaizdų (žinima, tai svarbu tik tiems žmonėms, kurie serga CD).

UAB Medilita galima įsigyti visų klasių kompresinių kojinių iki kelių ar iki kirkšnies, kompresinių pėdkelnių, kompresinių kojinių, skirtų sportui, kompresinių kojinių iki kelių ar kirkšnies be pirštų, ką labai mėgsta vyresnni žmonės. 

Atgal